- Szczegóły
Jak powstają odciski?
Odciski to problem, z którym zmaga się wiele osób, niezależnie od wieku czy płci. Ból, dyskomfort i nieestetyczny wygląd skóry to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą wynikać z tego schorzenia. Aby pozbyć się odcisków, warto udać się do specjalisty – podologa, który pomoże nam w walce z tym problemem.
Przyczyny powstawania odcisków
Odciski są wynikiem nadmiernego nacisku i tarcia na określonym obszarze skóry. Najczęściej dotyczą stóp, ale mogą również występować na dłoniach czy palcach. Przyczyną ich powstawania może być noszenie niewłaściwego obuwia, deformacje stóp, nadwaga czy też długotrwałe wykonywanie czynności prowadzących do ucisku na skórę. Odciski dzielą się na miękkie i twarde - te pierwsze są bardziej elastyczne i wilgotne, a drugie charakteryzują się twardym i suchym rdzeniem.
Metody usuwania odcisków przez podologa
W przypadku problematycznych odcisków, zalecamy wizytę u podologa. Specjalista zbada stopy, aby ocenić stan skóry i ewentualne deformacje. W zależności od rodzaju odcisku oraz jego zaawansowania, podolog może zastosować różne metody jego usuwania. Jedną z nich jest frezowanie, polegające na mechanicznym ścieraniu zmienionej chorobowo warstwy naskórka za pomocą specjalistycznych narzędzi. Inną metodą jest keratoliza, czyli zastosowanie preparatów chemicznych, które rozpuszczają martwy naskórek i ułatwiają jego usunięcie. W przypadku odcisków miękkich często stosuje się także terapię okluzyjną, polegającą na przykryciu odcisku specjalnym opatrunkiem, który zmiękcza skórę i ułatwia jej usunięcie.
Zapobieganie powstawaniu odcisków
Aby uniknąć powstawania odcisków, warto zadbać o profilaktykę. Przede wszystkim należy nosić wygodne, dobrze dopasowane obuwie, które nie uciska stóp. Warto również regularnie pielęgnować stopy, stosując peelingi oraz nawilżające kremy. Ponadto, warto kontrolować swoją wagę, ponieważ nadwaga może prowadzić do zwiększonego nacisku na stopy i tym samym sprzyjać powstawaniu odcisków. W razie potrzeby warto również skonsultować się z podologiem w celu oceny stanu naszych stóp i ewentualnego zastosowania indywidualnych rozwiązań, takich jak wkładki ortopedyczne.
Przeczytaj również: Jakie są sposoby na piękne paznokcie?